Już wiem

Często spotykam się z opinią, z którą się nie zgadzam, ale rozumiem dlaczego ktoś mógłby tak myśleć. Tak na przykład było (powtarzam: było) z opinią, że najlepszą płytą zespołu Isis jest Panopticon (All Music Guide zdawał się ze mną zgadzać, przyznając jej cztery gwiazdki, zamiast cztery-i-pół, tak jak dwóm sąsiednim). Jest to oczywista bzdura, bo najlepsza jest „In the Absence of Truth” ;) Natomiast „Panopticon” jest „nudnawy”. Niemniej niedawno doznałem oświecenia. Tak jak „Chaosphere” zespołu Meshuggah docierało do mnie prawie dokładnie pół roku, po czym doznałem olśnienia i zamiast chaotycznej masy dźwięków dostrzegłem niezwykle imponujące i różnorodne (sic!) dzieło, tak po jakimś czasie dotarło do mnie, dlaczego „Panopticon” zachwyca…

Zasadniczo chodzi o „czynnik snobistyczny” – ponieważ tak długo do mnie to docierało, to znaczy, że płyta jest „trudna”. A jeśli tak, to musi być dobra ;)

A tak poza tym, można też zastosować to z drugiej strony: ludzie pewnie nie zgodzą się z moją opinią, że Isis to najważniejszy obecnie działający zespół na świecie, ale być może będą w stanie zrozumieć dlaczego tak myślę ;)

6 uwag do wpisu “Już wiem

  1. Nnnnno, zasadniczo, można powiedzieć, to przednia straż nowego nurtu zwanego post-metal (ach, te szufladki!). Czyli jest to metal (w sensie brzmienia raczej), ale grany w konwencji zapożyczonej z post-rocka, charakteryzującej się długimi, ewoluującymi kompozycjami (średnia to chyba 7 minut). Każda płyta Isis jest inna; ostatnia ma najmniej tego czynnika metalowego a koncepcja jest mniej więcej jak w greckim dramacie: wszystko zmierza do nieuniknionej tragedii, tutaj w postaci metalowego ryknięcia na tle spokojniejszych fraz ;)
    Czy to coś wyjaśnia? :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s