Głupie pytania, część 55.

W Wikipedii można przeczytać, że witamina C jest wyjątkowo mało toksyczna, ale nie wiadomo ile wynosi jej LD50 (dla ludzi), ponieważ „ze względów etycznych” nikt nie przeprowadzał badań w tym zakresie. W takim razie, tego, jak zostało ustalone LD50 dla innych substancji? Według dziennika dra Mengele? [Tak, oczywiście, że się na tym nie znam]

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Głupie pytania, część 55.

 1. Co innego dać komuś jedną tableteczkę, która okaże się śmiertelna, a co innego kazać mu zjeść wiadro witaminy C, żeby zobaczyć, czy to mu w końcu zaszkodzi. Jedna tableteczka, kontra jedno wiadro. Od razu widać, że to drugie bardziej etycznie wątpliwe ;)

  A tak serio, to po prostu bardziej toksyczne substancje zdarza się przedawkować niechcący. Po prostu zatrucia się zdarzają i wystarczy je zbadać po fakcie. Trucizny znane od dawna zostały intensywnie przetestowane jeszcze zanim się ludzie „względami etycznymi” zaczęli przejmować (jak ktoś chciał otruć jakiegoś króla, to najpierw pewnie przetestował truciznę na paru chłopach…).

  Polubienie

 2. Tak jak pisze Jajcuś.
  Witaminy C trzeba by zjeść naprawdę dużo, żeby były jakieś poważne groźne konsekwencje…
  W przypadku wielu innych środków przedawkować jest dużo łatwiej. I niebezpieczną ilość danego leku odkryto więc "przy okazji" ;)

  Polubienie

 3. Tak to jest jak się napisze głupie pytanie zaraz po tym jak przyjdzie do głowy pod prysznicem (większość tak się rodzi). Przypuszczam, że gdybym o tym pomyślał dłużej, to to, o czym wspominacie, przyszłoby mi w drodze do autobusu ;)

  BTW: Znane jest LD50 witaminy C dla szczurów. Domyślam się, że *te* badania były w pełni etyczne. /sarkazm

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s