Oświecenia

Oświecenie to zabawna rzecz. Mozolisz się z badaniem przyczyny dziwnego zachowania się programu, idziesz pewnym określonym tropem, zastanawiasz się nad kolejnym krokiem, a tu nagle BAM ni stąd ni zowąd ukazuje się odpowiedź.

Najciekawsze w tym jest to, że odpowiedź wcale nie znajduje się jeden logiczny krok dalej – że nie domyślisz się jej bezpośrednio na podstawie aktualnie posiadanej wiedzy. Ona jest dalej – na właściwej ścieżce, ale nie tuż przed nosem. Wygląda na to, że kiedy my tu stosujemy mozolnie logikę i rozum, mózg w tle na własny, em, akson dokonuje przeszukiwania przestrzeni rozwiązań. I zazwyczaj trafia pod właściwy adres przed logiką.

Miałem tak dziś w pracy. Oświecenie wzięło mnie z zaskoczenia. I na początku nie wiedziałem co się dzieje. Kierownik na pewno się ucieszył słysząc to ciche, nieśmiałe, niedowierzające „aaaaaahaha, już wieeeeeem….”

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Oświecenia

  1. "Wygląda na to, że kiedy my tu stosujemy mozolnie logikę i rozum, mózg w tle na własny, em, akson dokonuje przeszukiwania przestrzeni rozwiązań"

    Dokładnie tak jest :) Podobno gdzieś tam, "pod spodem", zupełnie poza świadomością mózg mieli otrzymane dane i szuka rozwiązania. Dlatego czasem wpada się nagle na odpowiedź, mimo że wcale się o danej rzeczy nie myślało akurat w tej chwili. Trzeba tylko wcześniej dostarczyć mózgowi dostatecznej ilości danych :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s