Dowód, dlaczego prezydent Argentyny jest wstrętnym dyktatorem

Kiedy czytałem artykuł o tym, że amerykańska prasa wściekle nienawidzi prezydent Argentyny, coś mnie tknęło. Najnowsza historia Argentyny przedstawia się w skrócie następująco: przez poprzednie parędziesiąt lat odbywał się klasyczny i tradycyjny proceder dojenia kraju przez zagranicznych inwestorów i finansistów (coś, co dopiero teraz zaczyna się przebijać do świadomości masowej, teraz, kiedy w wyniku podobnych procederów całej Europie grozi zawał). Wówczas nikt się nie śpieszył, żeby Argentynę podtrzymywać „na rurkach” i Argentyna ogłosiła bankructwo. Świat obwieścił katastrofę na skalę kosmiczną i zapomniał, tymczasem do władzy doszedł mało znany osobnik, który bezlitośnie wykopał zagranicznych inwestorów i finansistów i spłacił długi zaciągnięte w IMF. Dzięki temu (oraz innym inicjatywom, oczywiście, bo to samo by nie wystarczyło) teraz Argentyna kwitnie.

Ale oczywiście kraj, który nie jest marionetką USA, nie jest krajem mile widzianym. I dlatego nieustannie od 2003 roku amerykańska prasa przewiduje rychły upadek i rozliczenie „nieodpowiedzialnej” władzy.

I wtedy właśnie mnie tknęło, że taki „cud gospodarczy” jest przecież oczywistym dowodem, że w kraju się źle dzieje, ponieważ, historycznie rzecz biorąc, istnieje silna korelacja między dyktaturą a kwitnącą gospodarką – wystarczy sobie przypomnieć co Hitler zrobił z dychawicznymi Niemcami epoki Republiki Weimarskiej. Mussolini też jest dobrym przykładem, ten, który sprawił, że pociągi wreszcie jeździły na czas. I pewnie znajdzie się wiele innych.

Proszę. Teraz możecie zacząć bombardować Argentynę. Nie ma za co.

[Jeśli ktoś się zastanawia, to celowo starannie omijam temat Niemiec i Japonii po II Wojnie Światowej. Ponieważ, historycznie rzecz biorąc, i z tego co wie ten kompletny laik, nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy i dlaczego nastąpi jakiś cud gospodarczy…]

Reklamy

8 uwag do wpisu “Dowód, dlaczego prezydent Argentyny jest wstrętnym dyktatorem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s