Głupie pytania, część 108.

Co nas usposobiło ewolucyjnie do tego, że teraz wschody słońca odbieramy jako coś pięknego?

[Zdaje się, że znam odpowiedź, ale czy miałoby mnie to powstrzymać przed zadawaniem głupich pytań? Mam okno na wschód. Wstaję dość wcześnie. Bingo!]

5 uwag do wpisu “Głupie pytania, część 108.

 1. Rozpoczęcie dnia to koniec nocy, okresu niebezpiecznego i ciemnego – w sumie pasuje, co nie? Choć osobiście wątpię w "usposobienie ewolucyjne" do postrzegania wschodu słońca jako pięknego.

  Polubienie

 2. Jezuch: to że istnieje jakaś przyczyna, nie oznacza jeszcze, że ta przyczyna ma charakter ewolucyjny.

  Poza tym szczerze wątpię, żeby pojęcia „uważania” i „piękna” były adekwatne do opisu szeroko pojętych procesów biologicznych zachodzących w ciałach much.

  Polubienie

 3. A ja myślę, że przyczyna jest jak najbardziej ewolucyjna (całe nasze życie zawdzięczamy ewolucji), ale nie bezpośrednia.
  Ewolucja dała nam poczucie estetyki faworyzujące jasne, ciepłe barwy (dojrzałe owoce). To, że bardziej doceniamy coś, czego nie oglądamy na co dzień (a to na pewno pomaga docenić wschód słońca dzisiejszemu człowiekowi), też pewnie wynika z ewolucji. To razem, plus pewnie inne czynniki (też wynikające z ewolucji) sprawia, że podoba nam się wschód słońca. Co nie znaczy, że docenianie wschodu słońca było jakimkolwiek „celem” naszej ewolucji.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s