Najbardziej niespodziewanie ciekawa rzecz, jaką obejrzałem w tym roku

Mamy nowy rok, można na nowo się nabijać z „naj”-to, „naj”-tamto w skali zupełnie przypadkowej skali czasu, jakim jest okres od początku jednego roku do początku następnego roku ;)

Kevin Slavin: How algorithms shape our world

No dobra, jest to rzecz z lipca zeszłego roku, po prostu trochę się zapóźniłem z całą tą sprawą ;) I tak patrząc z perspektywy czasu (całych kilku minut), tytuł rzeczywiście może zapowiada coś ciekawego, tylko trzeba wiedzieć co jest w środku ;) A o co chodzi? Chodzi o ALGORYTMICZNY BERSERK! Wszystkie te algorytmy, które zostały napisane na rzecz problemów decyzyjnych w rodzaju „kiedy mam kupować a kiedy sprzedawać akcje na giełdzie” są jak miliony sztucznych żyjątek stworzonych bez żadnej kontroli i koordynacji i wypuszczonych do wspólnego środowiska, gdzie kotłują się wszystkie razem i gdzie już nikt nie wie co tak naprawdę się dzieje. Coś jak wojny rdzeniowe, tylko że zamiast na „rdzeniu”, algorytmy te grają na naszych emeryturach i kredytach.

I tak jak się na to patrzy to trudno nie zastanowić się: kto w ogóle na to pozwolił?

[Gdzieś czytałem, że giełdy papierów wartościowych itp. działają tylko dlatego, że są niewydajne. Coś, co zostało wymyślone w XIX wieku i przystosowane do ówczesnych warunków, nie ma prawa działać w XXI wieku, kiedy postęp technologiczny usunął niewydajności. Ale nie wolno o tym wspominać, bo jest to niepoprawne politycznie.]

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s