600-giga-albo-coś

Drogi Intenecie; mam sobie dysk 1TB, na który ładuję system plików (z obrazu przy użyciu dd) i wszystko pędzi sobie z prędkością ponad 80 MB/s, aż do czasu gdy gdzieś w okolicach 600 GB jądro zgłasza błędy na połączeniu SATA, które w wyniku tego zostaje przełączone na niemożliwie powolny tryb (PIO4). Sprawdzone na dwóch różnych dyskach. Badania wykazały brak skiepszczonych bloków. O co powinienem się martwić? Dysk? Jądro? BIOS?

9 uwag do wpisu “600-giga-albo-coś

 1. Ten dysk to pewnie klasyczny twardziel? Może problemem jest po prostu niska prędkość obrotowa i g. kontroler w dysku, który po przepełnieniu wewnętrznego bufora przestaje cokolwiek ogarniać.

  Hint: przy stałej prędkości kątowej, prędkość liniowa jest różna w zależności od odległości od centrum obrotu dysku.

  Spróbuj zgodnie z sugestią ręcznie ograniczyć w jakiś sposób transfer do dysku. Możesz dla testu wrzucać pliki o rozmiarze zbliżonym do wewnętrznego bufora i zobaczyć czy problem się powtarza.

  Polubienie

 2. Może i mi się to przyda, więc pozwolę sobie dopytać stefa: jak można „wrzucać wolniej”?

  Autorowi wątku poradzę, choć nieco strzelając: można spróbować inny kernel, dlaczego nie. Np. Liquorix¹. Albo jakaś kaszanka tkwi w BIOS-ie komputera…
  ________
  ¹) http://liquorix.net/

  Polubienie

 3. BIOS jest niewiadomy, jądro jakiś stary i pewnie niestandardowy Linux 2.4.xx, port szeregowy jest, ale trzeba sobie samemu przylutować kabelki i już prawie tydzień kombinuję jak tu wetknąć kartę graficzną w jeden jedyny obecny na płycie głównej port PCI Express x1 ;) Jak mi się uda na tym zainstalować coś nowoczesnego to sobie jeszcze poeksperymentuję…. Chciałem tylko wysondować czy komuś jest wiadomy jakiś limit w tych okolicach, z rodzaju tych, że staromodne ATA nie może adresować więcej niż 127+/-coś GB.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s