300: wrażenia

Obejrzane w ramach, powiedzmy, badań kulturoznawczych. Poza tym ktoś się ze mnie śmiał, że nie widziałem.

Mamy więc Spartan i Persów. Spartanie – hipermaskulinizm; Persowie – makijaż, biżuteria i fatałaszki. Spartanie – zgrzebność, dyscyplina, skromność; Persowie – strach, wyuzdanie, chciwość. Spartanie – piękni i dobrzy; Persowie – źli i brzydcy (a zdrajcy najbrzydsi – chyba że to politycy). Spartanie – bohaterowie; Persowie – potwory. Podsumowując: wciąż te same stereotypy powtarzane od ponad dwóch tysięcy lat. Zieeeeeeew (dla stereotypów i dla przewidywalności).

6 uwag do wpisu “300: wrażenia

 1. A czy ktokolwiek oglądał ten film dla fabuły? Ot po prostu komiks przerobiony na film. Typowy spektakl obrazu i dźwięku, stworzony dla przyjemności oglądania (idealny do kina), ale raczej nie przeżywania czy też trzymania w napięciu.
  Oczywiście nie twierdzę tu, że komiksy nie mogą opowiadać głębokich, wciągających historii. Po prostu ciekawe filmy dzielą się na te na które warto iść dla intrygującej/poruszającej fabuły albo interesujących obrazów/ciekawego przedstawienia świata (bardzo niewiele filmów potrafi połączyć jedno i drugie).
  300 niewątpliwie należy do tej drugiej kategorii.

  Polubienie

 2. "300" to dobry film. Na pewno obejrzę prequel. Przy okazji pomarudzę na brak logiki. Druga część brzmi "300: Powstanie imperium", a w zwiastunach (z polskim lektorem) widzimy śmierć Leonidasa oraz słyszymy teksty o jego "pomszczeniu". WTF?

  Przy okazji zasugeruję film "Noe: Wybrany przez Boga
  (2014)".

  Widziałem zwiastun w kinie i mogę powiedzieć, że kupili mnie. I nie mam zamiaru jęczeć, że film jest maskulinistyczny, a kobiety nie odgrywają istotnej roli w planie ratowania ludzkości. (aaa, kolejny stereotyp!)

  Polubienie

 3. Oj, nie traktujcie tych moich wypocin jak rzetelnych recenzji, po prostu wrzucam co mi się rzuciło w oczy :) Film jako film nie jest zły, chociaż sztampa na sztampie się przewala a karykaturalne wzorce aż kolą w oczy ;)

  Polubienie

 4. Mi się tam 300 podobało. Całkiem ładnie zrobiony i jak na film akcji niegłupi. Że przewidywalny? No nie mów, że spodziewałeś się, że wygrają. ;>

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s