Faworyta: wrażenia

Znowu poszedłem na film o kobietach walczących o władzę? (I znów królowa Anglii, chociaż tym razem inna?)

Yorgos Lanthimos nakręcił normalny film! I kasowy! Normalnie nie wierzę. (Chociaż może jest on normalny tylko w porównaniu z innymi jego filmami.) I to, można chyba powiedzieć, komedię (naprawdę się śmiałem – chociaż na końcu jest zdecydowanie gorzko).

Szczerze powiem, że długo się wzbraniałem. Ale to dlatego, że tak bardzo się wzbraniałem, że aż odmawiałem dowiedzenia się czegokolwiek o tym filmie, w tym tego, kto jest reżyserem. (Kostiumy! I w ogóle! Z daleka wyglądało to na sentymentalny film dla sentymentalnych bab. Męskie porażenie mózgowe mnie też czasem dopada.)

Nie jestem pewien czy jestem w stanie podzielić zachwyty krytyki, mimo że podobało mi się, i to nawet bardzo. Ale biorąc pod uwagę że zwykle jeśli mam jakieś uwagi to raczej negatywne, a tym razem takich nie mam, to chyba jednak jest super ;) Tak czy siak nawet ja zauważam zajebistość gry aktorskiej, w szczególności ulubionej aktorki Lanthimosa, Rachel Weisz, która na dodatek wygląda przezajebiście w strojach z epoki (można powiedzieć, że pasuje do niej jak ulał).

A przede wszystkim zawsze w przypadku takich filmów szczególnie się delektuję przedstawieniem ducha epoki i z mniejszym lub większym skutkiem próbuję określić konkretny czas i kontekst historyczny (jeśli nie jest podany jak na dłoni; a ja może nie jestem dyletantem, ale mimo wszystko kompletnym amatorem). To jednak istotne, żeby nie ściemniać w tej materii. A tutaj mamy też przypomnienie, że tylko najwyższe klasy miały jako tako wygodne życie – wszyscy pozostali mieli raczej przerąbane.

Jedna uwaga do wpisu “Faworyta: wrażenia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s