Głupie pytania, część 171.

Czy gdzieś, w odległej galaktyce, niekoniecznie dawno temu, a w zasadzie to gdziekolwiek mógłby powstać system biologii, znaczy życie, w którym nie istnieją drapieżnictwo, pasożytnictwo i inne formy zależności międzygatunkowych (a może i także wewnątrzgatunkowych), w których jeden organizm żywi się kosztem (ze szkodą dla) innego organizmu?

[Zainspirowane złorzeczeniem znajomej na przędziorki i mączniki…]

2 uwagi do wpisu “Głupie pytania, część 171.

 1. Żywienie się cudzym kosztem jest zbyt opłacalne, żeby z tego nie korzystać – trudno o lepsze źródło składników odżywczych dla organizmu, niż inny organizm, który już odwalił czarną robotę przy ich pozyskiwaniu i przetwarzaniu. Biologia bez tego elementu jest więc trudna do wyobrażenia – chyba że w jakimś skrajnie ubogim i nieprzyjaznym środowisku, gdzie życie pozostawałoby zbyt rzadkie, żeby nauczyć się wykorzystywać innych (bo tych innych za rzadko by się napotykało, żeby był sens się do tego przystosowywać). Musiałoby to jednak być bardzo prymitywne życie, co najwyżej jakieś protobakterie. Cokolwiek bardziej zaawansowanego z pewnością zaczęłoby się wzajemnie zjadać.

  Polubienie

  1. Na logikę niewątpliwie tak jest. Ale nie ma gwarancji, że cały wszechświat kieruje się taką samą logiką. Spodziewam się że ujrzymy tam takie dziwactwa, których nie przewidują żadne nasze modele (w małej skali doświadczyliśmy tego niedawno przy okazji eksploracji Plutona). Chociaż przyznaję, że ekosystem, w którym nic nikogo nie zjada, byłby najdziwniejszym ze wszystkiego.

   Innymi słowy: jedyna nadzieja w tym, że w kosmosie znajdują się rzeczy, które się nie śniły filozofom ;)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s