Czy zachodniość indyjskiego zespołu mówi coś o upadku moralnym?: Indie to wielki kraj i z samej racji skali wszystkiego powinno tam być mnóstwo. I pewnie jest, tylko u nas niewiele się o tym wie. Bollywood – jasne, przeogromny przemysł filmowy, z którego docierają do nas ledwie echa, ale ogólnie znany jest fakt jego istnienia. A metal? Dopiero niedawno poznałem „swój” pierwszy indyjski zespół metalowy – Moral Collapse i ich płytę o tej samej nazwie. Nawet nie jest on wcale specjalnie egzotyczny – jeśli już to z racji jazzowych interludiów i podobnych smaczków, bo całościowo jest mocno (jeśli nie całkowicie) w tradycji zachodniej. W sumie chyba nie powinno to dziwić – Indie przecież przez długi czas były pod silnym wpływem brytyjskim, więc wiedzą z czym to się je. (Koincydentalnie, nazwa zespołu koresponduje z nazwą wspominanego niedawno Fange.)

Jeśli lubisz jazzujący Opeth, kliknij tutaj: White Stones się przedstawia jako „death metal”, ale ma z niego właściwie chyba tylko chrypiący wokal, bo duchowo to jest ten „nowy” Opeth, który skręcił w stronę Jazzu. Założycielem zespołu jest basista rzeczonego, więc to logiczne. Jest więc dużo przyjemnie pokręconych melodii i riffów, ale mało ciężaru. W sumie nie dla mnie, podobnie zresztą jak i kilka ostatnich płyt Opeth, ale może komuś wpadnie w ucho.

Gdzie się kończy szaleństwo, w którym jest metoda, a zaczyna po prostu szaleństwo bez metody?: Jak wszystkim, którzy czasem czytają niniejszy blogasek i nie są drzuceni przez niniejszy cykl, wiadomo, ja lubię pokręcone riffy i połamane rytmy. Co nie koniecznie znaczy, że im więcej tym lepiej. Jakiś zamysł jednak musi być. Takim archetypowym zespołem, który łamał i kręcił, ale nie było w tym przysłowiowej metody w szaleństwie, jest dla mnie Between the Buried and Me. Z tego co słyszałem (nie śledziłem), ostatnio dodatkowo jeszcze poszli w popelinę, ale generalnie nazywam ich twórczość sztuką dla sztuki. Czy Sentinels przekracza tą granicę? Może nie po całości, ale ślizgają się po niej z pewnością.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s