Prolog
Przypomina mi się taki dowcip: dwóch statystycznych Polaków zastanawia się co można dać ich wspólnemu znajomemu statystycznemu Polakowi na urodziny.
– A może… książkę?
– E, książkę to on już ma…
[Tak, zmieniłem nieco opis bohaterów by bardziej przystawał do polskich realiów w drugiej dekadzie XXI wieku.]
Wszyscy (?) wiemy (?) jak trudno jest znaleźć prezent dla kogoś, kto wszystko już ma. Dużo mniej (przynajmniej w polskich realiach w drugiej dekadzie XXI wieku) ludzi wie jak trudno jest znaleźć książkowy prezent dla kogoś, kto dużo czyta. Albo muzyczny dla kogoś, kto lubi muzykę (ale naprawdę lubi, a nie po prostu łyka jak pelikan cokolwiek zagrają w radiu). Bo jeśli wybierze się coś spoza kręgu zainteresowań adresata, to uśmiechnie się grzecznie i odłoży na półkę (albo komuś odda); a jeśli będzie to coś z gatunku/ów, które ów lubi, to prawie na pewno już to ma.
Ta lista to jest Twoja okazja, żeby nie popełnić gafy! Nie wierzę że skorzystasz z okazji jeśli jesteś przypadkowym czytelnikiem, ale szanse powodzenia są znacznie lepsze jeśli osobiście przekazałem Ci ten link ;)
Kolejność na listach jest przypadkowa. Albo chronologiczna. Whatever. Ale jeśli mam jakieś priorytety to: literatura faktu/historyczna ponad literaturą piękną.
Część pierwsza: ściągnąłbym z Amazona ale jestem sknera; ta lista Cię zaskoczy! (BTW: jeśli znasz polskie wydanie to nie bądź wiśnia i się podziel informacją)
- Frank Landis – Hot Earth Dreams: What if severe climate change happens, and humans survive?
- Sydney Padua – The Thrilling Adventures of Lovelace and Babbage: The (Mostly) True Story of the First Computer (Pantheon Graphic Novels) (to to nawet kiedyś zamówiłem, ale coś się zmieniło i zamówienie zostało anulowane automatycznie; jakoś nigdy nie chciało mi się go odnowić)
- Scott Meyer – The Authorities (Volume 1) (to ten łysy od Basic Instructions, który już nie rysuje (rotoskopuje (jest takie słowo?)) tylko pisze książki; mam już jego trylogię o komputerowcu udającym czarodzieja i mi się podobała, więc jest szansa, że inne jego książki też mi się spodobają)
- Scott Meyer – Master of Formalities (znowu łysy)
- Stephen Wolfram – Idea Makers: Personal Perspectives on the Lives & Ideas of Some Notable People
- Malka Older – Infomocracy: A Novel (The Centenal Cycle)
- Peter Watts – βehemoth; Tom 1, Tom 2 (Podział na dwa tomy jest traktowany ze wzgardą nawet przez autora, a mnie zniechęciły koszty sprowadzenia dwóch książek zamiast jednej. Ponoć najsłabsza część trylogii, ale skoro już się ściągnęło do Polski (i przeczytało) rewelacyjną Rozgwiazdę i nieco mniej rewelacyjny Maelstrom, to trzeba dokończyć dzieła, nie?)
- Scott Meyer – Run Program (i jeszcze raz łysy)
- Cory Doctorow – Walkaway (Cory to jeden z czołowych myślicieli ery Internetu. Nie zawsze jego powieści zachwycają, ale to zdaje się być da bomb.)
- Trinity and Beyond – the Atomic Bomb Movie [Blu-ray]
- John Hersey – Hiroshima
- Richard Rhodes – The Making of the Atomic Bomb: 25th Anniversary Edition
Richard Rhodes – Dark Sun: The Making of the Hydrogen Bomb(Otrzymane na imieniny! Dziękuję!)- Michael D. Gordin – Five Days in August: How World War II Became a Nuclear War (no i jak, zaskoczony/a?)
- John Drury Clark – Ignition!: An Informal History of Liquid Rocket Propellants (mówią że wyj*bana w kosmos – niemal dosłownie, zważywszy na tematykę ;) )
- Peter Brannen – The Ends of the World: Volcanic Apocalypses, Lethal Oceans, and Our Quest to Understand Earth’s Past Mass Extinctions (masowe wymieranie jako hobbystyczne zainteresowanie? już słyszę służby specjalne skradające się na korytarzu)
- Cory Doctorow – Radicalized (Cory w swej najmroczniejszej wersji?)
- Mike Isaac – Super Pumped: The Battle for Uber („To non-fiction book publishers of the world: Please make the exposé of dysfunctional, exploitative capitalism and its abusive leaders a major genre. I will be there for each book launch with my wallet in hand.„)
Część druga: kupiłbym przez internet ale jestem leń (poza tym i tak nie nadążam z tym, co już kupiłem)
Dan Simmons – Hyperion- Jerzy S. Łątka – Atatürk. Twórca nowoczesnej Turcji
- Grzegorz Piątek – Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego
Leopold Tyrmand – Tyrmand warszawski(kupiłem w zasadzie przypadkowo w podziemnej (w sensie: znajdującej się dosłownie pod ziemią) księgarni w Złotych Tarasach, i zachwyciłem się tym, jak zapakowali zakup)- Carla Gràcia Mercadé – Siedem dni łaski [sic!]
Douglas Adams – Autostopem przez Galaktykę(przeczytałem dwa pierwsze i koniecznie muszę przeczytać resztę,ale uwaga! jak dawać w prezencie to wszystkie na raz (także te, które przeczytałem) żeby wyglądały jak z jednej bajki, w sensie ta sama seria wydawniczadopadłem któregoś razu w jakowejś księgarni nowe wydanie w trzech woluminach kiedy miałem doła i sobie zrobiłem tym trochę dobrze ;) )- Neill Lochery – Lizbona. Miasto Światła w cieniu wojny 1939-1945
- Leopold Tyrmand – Zły (jak Tyrmand to Tyrmand…)
Olga Rudnicka – Diabli nadali(nie pamiętam czemu to chciałem, takie przyjemne czytadło)- Marek Rezler – Powstanie wielkopolskie
- Emma Popik – Wigilia szatana
- Magdalena Żelazowska – Hotel Bankrut
- Yoon Ha Lee – Ninefox Gambit
- Piotr Patykiewicz – Dopóki nie zgasną gwiazdy
- Anna Głomb – Śmierciowisko
- Marcin Podlewski – Głębia
- Mark Riebling – Kościół szpiegów. Tajna wojna papieża z Hitlerem
Frank Herbert – Opowiadania zebrane; Tom 1, Tom 2(wyczajone w sĘPiKu z 20% rabatem z okazji Super Wielkiego Super Ważnego otwarcia Galerii Północnej naZadupiuBiałołęce)- Franciszek Galiński – Gawędy o Warszawie
- Thomas Piketty – Czy można uratować Europę?
- Thomas Piketty – Kapitał w XXI wieku
- Rafik Schami – Ciemna strona miłości
- Wojciech Zembaty – Głodne słońce. Dymiące zwierciadło
- Ruth Scurr – Robespierre. Terror w imię cnoty
- Martin Winstone – Generalne Gubernatorstwo. Mroczne serce Europy Hitlera
- Marek A. Koprowski – Wołyń. Wspomnienia ocalałych; Tom 1, Tom 2
- Leszek Adamczewski – Berlińskie wrota. Nowa Marchia w ogniu
- Witold Urbanowicz – As. Wspomnienia legendarnego dowódcy Dywizjonu 303
- Jerzy S. Łątka – Turcja
- Papcio Chmiel – gdzieś tam może być jego (auto?)biografia czy coś w tym rodzaju co zwróciło moją uwagę ale zapomniałem co to ;)
- Petr Šabach – Dowód osobisty
- Nina Willner – Lata rozłąki
- Jerzy Strzelczyk – Mieszko I
- Lavie Tidhar – Stacja centralna
Tetsuya Honda – Przeczucie(piszą że dobre, a ja lubię dobre rzeczy z innych kultur – swojej mam już po dziurki w nosie ;) )- Orhan Pamuk – Śnieg (ktoś mi kiedyś polecił i nawet trzymałem w dłoniach, ale cegła była i za cenę cegły; ale pamiętam!)
Orhan Pamuk – Rudowłosa(…chociaż tak naprawdę o powyższym przypomniało mi to ;) )- Peter Frankopan – Pierwsza krucjata. Wezwanie ze wschodu (Bizancjum to temat, który mnie coraz bardziej interesuje, jako coś niezwykle ważnego w historii, a bardzo słabo widocznego w naszym nauczaniu…)
- Stanisław Barańczak – Pegaz Zdębiał (pożyczyłem w liceum od wychowawcy; zakochałem się bez pamięci)
- Henryk Samsonowicz – Życie miasta średniowiecznego (temat, który od dawna mnie intryguje)
- Ian McDonald – Rzeka Bogów (bo podobno dobre ;) )
- Vernor Vinge – Otchłań w niebie (bo podobno też dobre ;) A Vinge to przypadkiem nie jest jakiś wczesny popularyzator wirtualnej rzeczywistości?)
- Greg Egan – Diaspora (i to podobno też ;) )
- Roger Penrose – Moda, wiara i fantazja w nowej fizyce Wszechświata (popularnonaukowe też mogą być, a co!)
- Robert Silverberg – Skrzydła nocy (bo klasyka)
- Julian Fellowes –
Snoby, Czas przeszły niedoskonały, Belgravia (bo brytyjskie snoby ;) ) - Thomas Olde Heuvelt – HEX (być może należałoby poczekać na przekład wersji oryginalnej, tej dziejącej się w Szwecji a nie w USA? jeśli kiedykolwiek taki zrobią?)
- Nancy Kress – Ogień krzyżowy, Próba ognia (będzie więcej?) (zdecydowanie za mało czytam SF pisanej przez kobiety)
Edward Brooke-Hitching – Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów(lubię mapy, okej?)- Michael Cunningham – Dziki łabędź i inne baśnie (mówią że ładne)
- Richard Morgan – Modyfikowany węgiel (serialu (jeszcze?) nie widziałem, ale coś podejrzewam że książkę będę lubił bardziej ;) )
- Madeleine Thien – Nie mówcie, że nie mamy niczego (w kategorii: poznawanie innych kultur i ich traum)
- Jung Chang – Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin (cóż, znowu łabędzie i znowu chińskie traumy)
- Anthony McCarten – Czas mroku (widziałem film; niezły, ale skoro to sobie zaznaczyłem do zainteresowania się to znaczy że przypuszczam że książka ciekawsza)
- Bram Stoker – Dracula (aby zobaczyć co zostało z oryginału po przemieleniu milion razy przez popkulturę)
- Zygmunt Bauman – Retrotopia (bo podobno autor też puka się w głowę kiedy widzi inwazję retro-rocka)
- Jaume Cabré – Podróż zimowa
- Neil Macgregor – Niemcy. Zbiorowa pamięć narodu (z cyklu: znaj
wrogasąsiada) - Giles Milton – Ministerstwo niedżentelmeńskich działań wojennych (wszystkie chwyty dozwolone w miłości i wojnie)
- Jerzy Główczewski – Ostatni pilot myśliwca
- Max Hastings – I rozpętało się piekło. Świat na wojnie 1939-1945 (ciekawy eksperyment?)
- Ian Douglas – Star Carrier: Pierwsze uderzenie
- Peter Godfrey-Smith – Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości (po co latać w kosmos i szukać Klingonów kiedy mamy obcych tutaj na Ziemi?)
Peter Watts – Poklatkowa rewolucja(gwiazdka 2018, dziękuję!)Douglas Hofstadter – Gödel, Escher, Bach: An Eternal Golden Braid(urodziny 2018, dziękuję!)- Scott Galloway – Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebooka i Google (coś mie sie zdaje że trzymałem to nawet w łapach ale chyba uznałem że i tak już mam za dużo do czytania; ale na liście jest!)
- Magdalena Kubasiewicz – Topienie Marzanny (w tytule od razu ujawnione imię ofiary? dobrze że nie sprawcy ;) )
- Tomasz Larczyński – Pocztówki z Iranu (bo o Iranie i jego społeczeństwie opowiada się tyle bzdur, że głowa mała)
- Martha Wells – The Murderbot Diaries (chcę wszystko! to, to, i to, i to też!)
- Katarzyna Berenika Miszczuk –
Obsesja,Paranoja(mówią że dobry kryminał; zobaczymy) - Thomas Reinertsen Berg – Teatr świata. Mapy, które tworzą historię (więcej map!!)
- Olga Tokarczuk – Księgi Jakubowe
- Yuval Noah Harari – Sapiens. Od zwierząt do bogów
- Antoni Ferdynand Ossendowski – W ludzkiej i leśnej kniei
- Stanisław Lem – Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe (mam już jeden zbiór esejów, trzeba więcej)
- Jacek Fedorowicz – Chamo Sapiens
- Dariusz Rosiak – Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach (studium paranoi, jak mniemam)
Jakub Nowak – Amnezjak(właśnie sobie uświadomiłem że jakoś mało fantastyki naukowej ostatnio na tej liście)- Janusz Głowacki – Jak być kochanym (a to nawet widziałem na sprzedaż na poczcie, między dewocjonaliami i książkami o papieżu (wiadomo którym))
- Łukasz Przybyło – Doktryny Wojenne. Historia i Ocena (jeśli potraktować wojnę jako zagadnienie intelektualne……….)
- Jonathan Littell – Łaskawe (piszą „arcydzieło o spotkaniu Człowieka ze Złem” a ja łykam jak gęś kluski)
- Paul Ham – 1914. Rok końca świata (może w końcu się dowiem o co tam poszło?)
- Cormac McCarthy – Droga (piszą „arcydzieło; ostatni ludzie – krwiożercze bestie” a ja…)
Martyna Raduchowska – Łzy Mai, Spektrum(wychwalany cykl s-f, do tego polski, do tego napisany przez kobietę, chyba warto, nie?)- Donald Richie – Morze wewnętrzne (Japonia jest modna, ale nie ta Japonia; ta prawdziwa Japonia z dala od metropolii i okolic zadeptanych przez
barbarzyńcówzagranicznych turystów już właściwie nie istnieje, a oto jest świadectwo ginącego świata) - Iain M. Banks – Wspomnij Phlebasa (mówią że cykl dobry, więc trzeba jakoś zacząć od początku)
- Ryszard Kaczmarek – Powstania śląskie 1919-1920-1921 (w ramach demitologizacji historii)
- Jacek Dukaj – Po piśmie (Dukaj ewidentnie głupi nie jest, więc warto wiedzieć co ma do powiedzenia poza literaturą piękną, jak myślę; inna sprawa że miałem to nawet w łapkach w księgarni, ale okazało się że to jedna z tych rzeczy, które zapomniałem że mam na liście… albo po prostu stwierdziłem że jestem zbyt spłukany po wyjeździe do Włoch ;) )
- Thomas Alan Shippey – J.R.R. Tolkien Pisarz Stulecia („Pisarz stulecia” to raczej przesada, ale jeśli chodzi o biografie to jego mogę akurat przeczytać…)
- Kir Bułyczow – Rezerwat dla naukowców, część I, część II
- Ulrich Alexander Boschwitz – Podróżny (gdyby tylko wszyscy mieli taki dar przewidywania…)
- Tony Judt – Zapomniany wiek XX. Retrospekcje (dla mnie nie taki zapomniany, ale może coś jest na rzeczy?)
- Cezary Zbierzchowski – Distortion (i prawdopodobnie wcześniejsze książki autora (i prawdopodobnie późniejsze też))
- Piotr Lipiński – Cyrankiewicz. Wieczny premier, Bierut. Kiedy partia była bogiem, Gomułka. Władzy nie oddamy (to jest być może najważniejszy okres najnowszej historii Polski – bo promieniuje na współczesność najsilniej – a jednocześniej najtrudniejszy do zrozumienia – bo jak zrozumieć absurd?)
- Agata Hącia – Ucha, fochy, tarapaty (znaj język swój!)
- Yukio Mishima – Wyznanie maski (Japonia w czasie wojny – Japonia w każdym okresie jest ciekawa, a w czasie wojny szczególnie, bo dobrze jest przejrzeć przez propagandę i zrozumieć co się tam naprawdę działo)
- Timothy D. Snyder – Droga do niewolności. Rosja, Europa, Ameryka (chociaż na początku 2019 była jakby bardziej na czasie)
- Piotr Oleksy – Naddniestrze. Terror tożsamości (bo mało kto zdaje sobie sprawę że zupełnie niedaleko stąd znajduje się takie miejsce zawieszone w niebycie…)
- Jan Stocklassa – Archiwum Stiega Larssona (okazuje się że Stieg Larsson miał obsesję na punkcie zabójstwa szwedzkiego premiera Olofa Palmego; a czy wiecie że moja szkoła podstawowa jest imienia Olofa Palmego?)
- Maciej Parowski – Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów. Tom 1, Tom 2
- Maciej Wasielewski – Niewidzialna ręka (nie miałem zielonego pojęcia o takiej akcji!)
- Jacek Fedorowicz – Mistrz offu (Fedorowicz chyba zawsze dobry, nie?)
- Annette Hess – W niemieckim domu (jeszcze ważniejsze niż Japonii w czasie wojny jest zrozumienie Niemiec w czasie wojny)
- Roger Moorhouse – Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie (a skoro powyższe to chyba to też wypada)
- Anna Kańtoch – Domenic Jordan (linkuję cały cykl, może potem pozmieniam na indywidualne książki ;) )
- Peter Longerich – Hitler. Biografia (no i coś jakoś nie mogę się odczepić od tej wojny, no…)
- Peter Watts – Peter Watts Is An Angry Sentient Tumor (felietony mojego ulubionego autora!!!!11!!)
- Karolina Kuszyk – Poniemieckie (ale to chyba jeszcze ciekawsze niż wojna – co się działo z obszarami bezpośrednio dotkniętymi zmianamy terytorialnymi po wojnie)
- Caradog Prichard – Jedna księżycowa noc (niby część Wielkiej Brytanii, ale Walia i jej literatura nie dotarły do nas wcześniej; najwyższy czas?)
- Marek Orzechowski – W Belgii, czyli gdzie? (Belgia łaskawie przyjęła stolicę Unii Europejskiej i już nie jest kraikiem zagubionym gdzieś między Holandią, Francją i Niemcami i chyba jednak warto ją poznać)
Serhii Plokhy – Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy(muszę tłumaczyć?) (wstawiłem na listę, po czym tego samego dnia nabyłem w księgarni, zupełnie przypadkiem ;) )Adam Higginbotham – O północy w Czarnobylu(serio, muszę tłumaczyć?)- Umberto Eco – Na ramionach olbrzymów (gdzieś tam na blogasku jest wpis, w którym piszę że Umberto Eco to mój intelektualny idol, więc.)
- José Ortega y Gasset – Bunt mas (skoro „Jedno z najważniejszych dzieł myśli społecznej XX wieku” to nawet filozofię przeczytam ;) )
- Katarzyna Kobylarczyk – Strup. Hiszpania rozdrapuje rany (stare chwalicie a najnowszego nie znacie – dobrze się w końcu dowiedzieć co tam w tej Hiszpanii się wyrabiało)
- Rafał Mikołajczyk – Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema (to jedyny komiks, jaki tu uświadczycie)
- Brian Catlos – Królestwa wiary (co tam w tej Hiszpanii się wyrabiało… trochę wcześniej)
Joe William Haldeman – Wieczna wojna(klasyk, o którym ciągle słyszę) (kupione niejako przy okazji #siedzeniawdomu)Karolina Kuszyk – Poniemieckie(co tam w tej Polsce się wyrabiało… te aspekty tej naszej historii to akurat lubimy przemilczać) (również kupione niejako przy okazji #siedzeniawdomu)- Marek Rezler – Powstanie wielkopolskie (ciąg dalszy demitologizacji, bym powiedział)
- Georges Simenon – Maigret i kloszard (no jedną z tego cyklu miliona książek mogę przeczytać ;) )
- Karel Čapek – Rozmowy z Tomášem Garriguem Masarykiem (Masaryk to mąż stanu, jakiego u nas nie było – my niepodległość po Wielkiej Wojnie zawdzięczamy żołnierzowi do szpiku kości Piłsudskiemu, Czesi zaś hardkorowemu intelektualiście; ostatecznie raczej nam był potrzebny żołnierz, a nie myśliciel, ale bardzo mnie interesuje co ten drugi miał do powiedzenia, zwłaszcza że – mówię serio – nikt podobny u nas się nie pojawił ani wtedy, ani do dziś)
- Herbert George Wells – Wyspa doktora Moreau (no chyba jednak warto by było to w końcu przeczytać, zwłaszcza że – kto by się spodziewał – jest coraz bardziej aktualna)
- Alice Lugen – Tragedia na przełęczy Diatłowa. Historia bez końca (nadal nie wiadomo o co tam chodzi, więc chyba tym bardziej fascynuje?)
- Egon Hostovský – Zaginiony (Czechy, czeski komunizm, warto się doinformować, nawet jeśli to jest literatura piękna, a nie reportaż)
- Mario Vargas Llosa – Zew plemienia (chyba coś musiało m nie zainteresować w tym „manifeście jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku” ;) )
- Michał Leśniewski – Wojna Burów z Zulusami 1837-1840. Epizod z dziejów Zululandu i Natalu w XIX wieku (kolejny historyczny epizod, o którym mało się u nas mówi)
- Bernardo Atxaga – Samotny mężczyzna (kataloński thriller z polskimi piłkarzami w tle? hmmm…)
- Nadżib Mahfuz – Karnak (znów historia w kamuflażu, znów w kraju, którego realia raczej słabo znamy)
- Kir Bułyczow – Żółtodziób na pustyni (coś ze wschodu też warto)
- Wojciech Górecki, Bartosz Józefiak – Łódź. Miasto po przejściach (mam pewne związki rodzinne z Łodzią, i pewien do niej sentyment, ale tak naprawdę rzadko tam bywam, więc przynajmniej sobie poczytam; a poza tym to być może najbardziej osobliwe miasto w Polsce)
- Przemysław Piotrowski – Piętno (dobry kryminał generalnie nie jest zły)
- Barbara Petrozolin-Skowrońska – Przed nocą styczniową (jak doszło do tej kolejnej przegranej awantury?)
- João Ubaldo Ribeiro – Labirynt pamięci. Wiwat naród brazylijski! (a skąd ta Brazylia w ogóle się wzięła?)