Problem demokracji

Problem z demokracją polega na tym, że ten system ustalali naprawdę światli ludzie. I wyborcy też jakoś bardziej świadomie podchodzili do tych spraw. Idealiści… Biedaki. Ciekawi mnie, czy oni rzeczywiście wierzyli w to, że jak oddadzą sprawy w ręce motłochu, to to będzie działać? Owszem, najwyraźniej oczekiwali, że nie wszystko może być idealnie, dlatego wprowadzili trójpodział władzy i wzajemne ich pilnowanie się oraz inne mechanizmy bezpieczeństwa, ale jak dowodzą ostatnie wydarzenia w naszym kraju, wszystko da się obejść.

Natomiast w kwestii konstruktywnej krytyki obawiam się, że nie jestem tak światłym mężem stanu jak twórcy współczesnej demokracji i pewnie wszystkie moje pomysły już ktoś kiedyś wymyślił i odrzucił, więc się powstrzymam… ;)

11 uwag do wpisu “Problem demokracji

  1. IMHO sukces demokracji polega na tym, że z różnych ustrojów jest najbardziej odporna, nie tyle na nadużycia (chociaż to może też — wymyślono coś lepszego?), ale na rewolucje — motłoch, mimo wszystko, ma wrażenie, że jest reprezentowany, albo będzie jakoś reprezentowany po kolejnych wyborach i nie próbuje systemu obalać siłą. I dobrze.

    Polubienie

  2. Zgadzam się, że to dobrze, ale na jakość rządzenia średnio się to przekłada ;) Monarchia na przykład, pośród wielu wad, ma jedną taką zaletę, że jak się trafi dobry władca, to może jedną spójną wizją, nie przerywaną kampaniami wyborczymi, pociągnąć kraj przez długi czas. Ale to nie znaczy, że jestem za wprowadzeniem monarchii ;)

    Polubienie

  3. Merytoryczne nie, ale ton byłby inny. Bo tak to Twój wpis zalatuje podejściem: "JA znam jedyną słuszną koncepcję, JA wiem lepiej, JA jestem lepszy niż cały ten motłoch" ;P Chociaż… w sumie taki ton ma cały blog, więc… może nie pozbywaj się go, bo stracisz tożsamość i nie będę się miała czego czepiać ;)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s